A A A

Niesakramentalni

Kim są? To ludzie ochrzczeni, którzy nie mogą zawrzeć ślubu zgodnie z wymaganiami wiary chrześcijańskiej, chociażby tego bardzo chcieli.
Przeszkodą dla nich jest to, że jest już uprzednio wzięli ślub w Kościele, rozwiedli się, a następnie ponownie zawarli już tylko związek cywilny.
Tęsknią za spowiedzią i Komunią św., czasem też oskarżają Kościół, że jest dla nich zbyt surowy, nie pomni, że nierozerwalność małżeństwa jest z postanowienia Chrystusa. Jest im ciężko i smutno.
Coraz więcej jest również małżeństw, które nie mając żadnych przeszkód nie chcą brać ślubu kościelnego, a nawet i cywilnego. Taka bowiem nastała moda, by na trwale nie wiązać się z partnerem.
Przyczyny podają rożne.
Czasem mówią, że nie chcą sformalizowanej miłości przez ślub, który zmniejsza a nawet niszczy spontaniczność miłości i utrudnia rozstanie się, gdy wygasną uczucia.
Inni twierdzą, że ślub niczego nie dodaje do ich związku - jest to martwa litera prawa i dlatego nie chcą go zawierać.
Najbardziej cierpią na tym kobiety i dzieci które żyją w stałej niepewności jutra.
Jednym i drugim wydawało się, że da się tak żyć; po latach jednak okazało się, że sprawa nie jest prosta.
I tym właśnie ludziom, tak rozwiedzionym, jak i "opornym" z woli Kościoła, stara się pomóc duszpasterstwo małżeństw żyjących w związkach tylko cywilnych.
Im też ma służyć ta strona internetowa.

 

Duszpasterzem tej kategorii wiernych przy kościele księży Pallotynów i w Centrum Pomocy Duchowej przy ul.Skaryszewskiej 12
jest ks. Jan Pałyga SAC
tel 0 22 818 27 14 w.338
jan@ecclesia.org.pl

 

Z okazji Świąt Wielkiej Nocy radości ze zmartwychwstania Pana,

oby zmartwychwstawał w nas codziennie,

udanych rodzinnych spotkań

życzy Ks. Jan

i Niesakramentalni